FISHING LEAGUE WORLDWIDE

RESULTS AND STANDINGS

The top results and standings from the most recent tournaments
 

WALMART FLW TOUR

Beaver Lake Day 4 - 4/13/14
Name Weights
1. MATT AREY 59-03
2. ANDY MORGAN 57-10
3. DAVID DUDLEY 54-14
4. TRAVIS FOX 54-08
5. CASEY ASHLEY 53-02
FULL RESULTS  
 

WALMART FLW TOUR

Angler Of The Year
Name Points
1. ANDY MORGAN 765
2. CODY MEYER 759
3. JACOB WHEELER 702
4. MARK ROSE 693
5. BRENT EHRLER 693
FULL STANDINGS
 

RAYOVAC FLW SERIES CENTRAL DIVISION

Grand Lake Day 3 - 4/5/14
Name Weights
1. BILL TERVIN 48-05
2. DARREL ROBERTSON 47-08
3. WESLEY STRADER 46-14
4. TRAVIS FOX 45-11
5. JT KENNEY 45-04
FULL RESULTS  

RAYOVAC FLW SERIES NORTHERN DIVISION

Chesapeake Bay Day 3 - 9/14/13
Name Weights
1. BRYAN SCHMITT 52-04
2. MIKE MORAN 50-01
3. FRANK POIRIER 49-03
4. CHARLES HARVEY 40-14
5. DAN RODRIGUEZ 40-08
FULL RESULTS  

RAYOVAC FLW SERIES SOUTHEAST DIVISION

Santee Cooper Day 3 - 3/15/14
Name Weights
1. LINDWOOD THORNHILL 72-04
2. BEN MOON 60-00
3. BRYAN THRIFT 58-02
4. CLENT DAVIS 55-10
5. TREVOR FITZGERALD 51-01
FULL RESULTS  

RAYOVAC FLW SERIES TEXAS DIVISION

Toledo Bend Day 3 - 3/22/14
Name Weights
1. RUSSELL CECIL 61-09
2. CLARK REEHM 61-02
3. TODD CASTLEDINE 58-00
4. ANDREW UPSHAW 57-13
5. RONNIE WAGNER 55-08
FULL RESULTS  

RAYOVAC FLW SERIES WESTERN DIVISION

Lake Havasu Day 3 - 2/1/14
Name Weights
1. BILLY SKINNER 59-05
2. JASON BOROFKA 47-05
3. JOHN FUQUA 46-08
4. SHAUN BAILEY 46-05
5. ED ARLEDGE 42-15
FULL RESULTS  

RAYOVAC FLW SERIES

Central Division Standings
Name Points
1. BILL TERVIN 200
2. DARREL ROBERTSON 199
3. WESLEY STRADER 198
4. TRAVIS FOX 197
5. JT KENNEY 196
FULL STANDINGS

RAYOVAC FLW SERIES

Northern Division Standings
Name Points
1. JOSEPH WOOD 775
2. CHRIS JOHNSTON 732
3. AARON HASTINGS 726
4. BRYAN SCHMITT 724
5. GILBERT GAGNER 696
FULL STANDINGS

RAYOVAC FLW SERIES

Southeast Division Standings
Name Points
1. TREVOR FITZGERALD 376
2. CLENT DAVIS 375
3. LIONEL BOTHA 375
4. KEITH PACE 373
5. KOBY KREIGER 360
FULL STANDINGS

RAYOVAC FLW SERIES

Texas Division Standings
Name Points
1. TODD CASTLEDINE 393
2. CLARK REEHM 377
3. ROBERT CASE 376
4. JAY YELAS 371
5. BRIAN BRANUM 369
FULL STANDINGS

RAYOVAC FLW SERIES

Western Division Standings
Name Points
1. BILLY SKINNER 200
2. JASON BOROFKA 199
3. JOHN FUQUA 198
4. SHAUN BAILEY 197
5. ED ARLEDGE 196
FULL STANDINGS

THE BASS FEDERATION NATIONAL CHAMPIONSHIP

Grand Lake Day 3 - 4/12/14
Name Weights
1. JAMES BIGGS 43-11
2. JOHN J. TALTON 36-04
3. DINO MOUTOGIANNIS 34-13
4. STEVE DINKLER 32-05
5. NICHOLAS FITZSIMMONS 27-00
FULL RESULTS  

THE BASS FEDERATION

No associated standings for National Championship

WALMART BASS FISHING LEAGUE ALL-AMERICAN

Nickajack Lake Day 3 - 6/29/13
Name Weights
1. KERRY MILNER 63-00
2. CHRIS WILKINSON 57-03
3. COREY BRADLEY 51-04
4. SHAWN GORDON 46-11
5. DAVID WILLIAMS 45-04
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE ARKIE DIVISION

Lake Ouachita Day 1 - 3/22/14
Name Weights
1. SPENCER GRACE 21-02
2. KEVIN HARTMAN 20-11
3. JEREMY CAMPBELL 18-05
4. DUKE GUNNELL 18-01
5. HUEY APPLEGATE 17-07
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE BAMA DIVISION

Lake Martin Day 1 - 3/29/14
Name Weights
1. JEFF CANNON 19-01
2. LARRY WALTERS 16-11
3. SCOTT DAUGHTRY 15-04
4. ROBBIE PRITCHARD 14-07
5. KELLEY JAYE 13-10
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE BUCKEYE DIVISION

Ohio River-Tanner's Creek Day 2 - 9/8/13
Name Weights
1. CHRIS WILKINSON 16-00
2. LARRY SISK 15-15
3. JAMES HAILSTONES 14-12
4. BRIAN CAMPBELL 11-13
5. ROBERT SCAGGS JR 11-00
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE BULLDOG DIVISION

Lake Lanier Day 1 - 4/12/14
Name Weights
1. PAT FISHER 24-15
2. PAUL MARKS 21-03
3. TRENT GOBER 20-13
4. KIP CARTER 17-04
5. RICK STECKELBERG 16-07
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE CHEVY WILD CARD

Chevy Wild Card - West Point Lake Day 2 - 10/26/13
Name Weights
1. BOBBY D. PADGETT 21-15
2. DON TULLY 20-06
3. MARK RICHARDSON 18-05
4. THOMAS HELTON 18-00
5. JOHN BITTER 17-10
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE CHOO CHOO DIVISION

Lake Guntersville Day 1 - 4/12/14
Name Weights
1. KEVIN MCMAHAN 28-11
2. JAMES SMITH 28-08
3. GARY FLEMING 25-04
4. PAT KELLY SR 24-14
5. JIM LEARY 22-14
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE LAKE HARTWELL REGIONAL

Lake Hartwell Day 3 - 10/19/13
Name Weights
1. BRAD FOWLER 34-15
2. BRANDON COBB 33-13
3. RICK STECKELBERG 33-09
4. JAYME RAMPEY 32-03
5. CONRAD BOLT 32-01
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE COWBOY DIVISION

Toledo Bend Lake Day 1 - 4/5/14
Name Weights
1. RANDY DEAVER 20-05
2. RANDY DESPINO 18-09
3. ANDY GAIA 18-06
4. BOB VOTE 18-06
5. DEAN LEE 18-04
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE GATOR DIVISION

Lake Okeechobee Day 1 - 3/1/14
Name Weights
1. JARED MCMILLAN 29-09
2. CALEB FRAZIER 28-14
3. BRYAN HONNERLAW 28-03
4. JESSE WOODRING 26-02
5. TONY HAYMON 25-09
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE GREAT LAKES DIVISION

Mississippi River-La Crosse Day 2 - 9/22/13
Name Weights
1. DAN THILL 30-13
2. MIKE BRUEGGEN 30-05
3. KYLE VON RUDEN 30-01
4. JEFF BENSON 29-09
5. TOM MONSOOR 29-05
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE HOOSIER DIVISION

Lake Patoka Day 1 - 3/29/14
Name Weights
1. LARRY SISK 15-04
2. TRAVIS FEUERBACH 13-11
3. KEN COMEAUX 13-04
4. LINCOLN BOWEN 12-05
5. AARON SINGLETON 11-13
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE ILLINI DIVISION

Lake Shelbyville Day 2 - 9/29/13
Name Weights
1. AARON MCMANAWAY 20-13
2. MARION CORDES 18-00
3. BRIAN FUTCH 17-10
4. LEROY MCDUFFIE 17-08
5. MICHAEL BLACK 15-03
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE KENTUCKY LAKE REGIONAL

Kentucky Lake Day 3 - 10/12/13
Name Weights
1. TOBY CORN 65-06
2. MIKE BRUEGGEN 56-14
3. LLOYD PICKETT JR 53-12
4. MARION CORDES 51-01
5. MARCUS SYKORA 48-12
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE LAKE GUNTERSVILLE REGIONAL

Lake Guntersville Day 3 - 10/5/13
Name Weights
1. KYLE WALTERS 54-04
2. GREG RIKARD 52-08
3. ROBERT CROSNOE 51-05
4. TIMOTHY FELLER 49-01
5. GEORGE KAPITON 48-04
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE CHESAPEAKE BAY REGIONAL

Chesapeake Bay Day 3 - 10/5/13
Name Weights
1. BRYAN SCHMITT 54-14
2. JOHN VANORE 48-12
3. RONNIE BAKER 45-04
4. WILLIAM BARLOW 44-00
5. JOE HUNT 43-06
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE LBL DIVISION

Kentucky/Barkley Lakes Day 1 - 4/12/14
Name Weights
1. CHARLES JONES 19-13
2. RONNIE SMITH 16-13
3. KENNETH MCGAR 16-12
4. ZACH GROUNDS 16-09
5. GERALD ANDREWS 16-01
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE MICHIGAN DIVISION

Detroit River Day 2 - 9/15/13
Name Weights
1. TREVOR JANCASZ 38-03
2. JOHN DEVRIES 37-08
3. ANGEL ROSARIO 35-09
4. MICHAEL SITKO 35-00
5. DAVID REAULT 32-11
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE MISSISSIPPI DIVISION

Ross Barnett Reservoir Day 1 - 3/22/14
Name Weights
1. KEITH SHELTON 18-13
2. JASON HALL 18-10
3. JASON HANNAH 18-00
4. ANDY COY 17-10
5. JOEL BARBER 17-08
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE MOUNTAIN DIVISION

Dale Hollow Lake Day 1 - 4/5/14
Name Weights
1. MITCHELL MAJOR 21-07
2. JAMES KING 19-13
3. MATT SALMONS 18-08
4. JASON CHASTEEN 18-05
5. BARRETT MOSS 17-14
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE MUSIC CITY DIVISION

Percy Priest Day 1 - 3/22/14
Name Weights
1. MATT STANLEY 22-06
2. JOSH TRAMEL 17-11
3. SCOTT LEFEVERS 17-02
4. SCOTT TOWRY 16-12
5. WILLIAM MERRICK 16-09
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE NORTH CAROLINA DIVISION

Lake Wylie Day 1 - 4/5/14
Name Weights
1. SHANE LINEBERGER 18-11
2. JASON LOWMAN 17-11
3. RICHARD STANKWYTCH 16-13
4. ROB DIGH 15-15
5. MARCOS MALUCELLI 15-15
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE NORTHEAST DIVISION

1000 Islands Day 2 - 9/8/13
Name Weights
1. BRIAN BYLOTAS 48-02
2. JOSEPH FONZI 43-12
3. ROBERT REESEY 43-05
4. CORY JOHNSTON 42-03
5. MICHAEL DRUMSTA 41-13
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE OKIE DIVISION

Arkansas River Day 1 - 3/29/14
Name Weights
1. DARRIN STRATTON 21-05
2. KEVIN TREECE 19-07
3. ED BARTON 19-05
4. CHRISTOPHER JONES 18-13
5. DARREN MIZE 17-13
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE OZARK DIVISION

Lake of the Ozarks Day 1 - 3/29/14
Name Weights
1. CORY STECKLER 21-04
2. JAY HULSEY 19-09
3. STEVE RUFF 18-03
4. REGGIE CRABDREE 17-14
5. JEREMY MEDINA 17-06
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE PIEDMONT DIVISION

Badin Lake Day 1 - 3/22/14
Name Weights
1. MAURICE FREEZE 19-08
2. DAVID FARRINGTON 19-04
3. TODD GIBSON 19-02
4. CHRIS BALDWIN 16-04
5. CHAD POTEAT 15-03
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE SAVANNAH RIVER DIVISION

Lake Russell Day 1 - 4/5/14
Name Weights
1. C W (BUTCH) PITTS 17-01
2. SCOTT BROWNING 16-12
3. JOSEPH MARKS 15-15
4. EDDIE WHITEN JR 15-12
5. TODD GOADE 14-14
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE SHENANDOAH DIVISION

Smith Mountain Lake Day 1 - 4/12/14
Name Weights
1. CHRIS DILLOW 16-05
2. BRANDON REYNOLDS 16-04
3. KEITH GOLDBERG 16-04
4. FRANK IPPOLITI 15-09
5. MATT KLUENDER 14-11
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE SOUTH CAROLINA DIVISION

Santee Cooper Day 1 - 3/22/14
Name Weights
1. LEX COSTAS 32-14
2. KYLE GIELLA 22-09
3. KEN ELLIS 19-13
4. RON BROWN 19-05
5. ANTHONY COLACURCIO 18-09
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE LAKE LANIER REGIONAL

Lake Lanier Day 3 - 10/12/13
Name Weights
1. DAVID NICHOL 47-02
2. RICK STECKELBERG 41-01
3. BRANDON COBB 39-11
4. SCOTT HAYES 36-11
5. TRENT GOBER 36-05
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE VOLUNTEER DIVISION

Douglas Lake Day 1 - 4/12/14
Name Weights
1. JEFF KNIGHT 16-14
2. BURTON BRYAN 15-11
3. TRAVIS LILLY 14-10
4. GEORGE CARROLL 14-07
5. CHARLES ELLIS 14-05
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE LAKE TEXOMA REGIONAL

Lake Texoma Day 3 - 10/19/13
Name Weights
1. JEFF REYNOLDS 42-02
2. TODD CASTLEDINE 41-06
3. DON MCFARLIN 40-14
4. JUSTIN PHILLIPS 38-00
5. GENE ROBERTSON 35-00
FULL RESULTS  

WALMART BASS FISHING LEAGUE

No associated standings for All-American

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Arkie Division Standings
Name Points
1. SPENCER GRACE 494
2. DYLAN HAYS 489
3. JERRY WILLIAMS 477
4. BRANDON LEE 467
5. EVAN BARNES 467
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Bama Division Standings
Name Points
1. SCOTT DAUGHTRY 488
2. JEFF CANNON 483
3. MICHAEL SMITH 482
4. CHUCK THURLOW 476
5. TERRY STEVENS 473
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Buckeye Division Standings
Name Points
1. KEITH WHEELOCK 1318
2. MARK HURST 1275
3. DAVID DUDLEY 1262
4. RON HILES 1251
5. DAVID SPIVEY 1244
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Bulldog Division Standings
Name Points
1. PAT FISHER 494
2. BOBBY D. PADGETT 484
3. RYAN HORTON 479
4. MARK HOLLOWAY 469
5. TIM ROCKETT 468
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

No associated standings for Chevy Wild Card

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Choo Choo Division Standings
Name Points
1. GARY FLEMING 690
2. ANDREW CLAYTON 689
3. MEL KENNEDY 680
4. DANNY SULLIVAN 674
5. MICHAEL LAW 669
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

No associated standings for Lake Hartwell Regional

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Cowboy Division Standings
Name Points
1. RANDY DESPINO 719
2. DICKY NEWBERRY 714
3. RICKY GUY 694
4. JAMES E DAVIS JR 684
5. TODD CASTLEDINE 682
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Gator Division Standings
Name Points
1. CHRIS BRILL 714
2. JARED MCMILLAN 708
3. BRYAN HONNERLAW 705
4. JUAN RUIZ 703
5. TIMOTHY FELLER 686
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Great Lakes Division Standings
Name Points
1. CALEB KUPHALL 1281
2. BRETT RUDY 1280
3. JEFF RITTER 1279
4. RICK MILLER 1271
5. CLAYTON REITZ 1268
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Hoosier Division Standings
Name Points
1. LARRY SISK 250
2. TRAVIS FEUERBACH 249
3. KEN COMEAUX 248
4. LINCOLN BOWEN 247
5. AARON SINGLETON 246
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Illini Division Standings
Name Points
1. TOBY CORN 1317
2. JOHN WRIGHT 1293
3. MICHAEL BLACK 1261
4. DEREK JENKEL 1253
5. RAY ARNING JR 1253
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

No associated standings for Kentucky Lake Regional

WALMART BASS FISHING LEAGUE

No associated standings for Lake Guntersville Regional

WALMART BASS FISHING LEAGUE

No associated standings for Chesapeake Bay Regional

WALMART BASS FISHING LEAGUE

LBL Division Standings
Name Points
1. GERALD ANDREWS 491
2. JACKSON RYLEY 490
3. CRAIG HIPSHER 483
4. MICHAEL MCATEE 482
5. HARRY BARBER 482
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Michigan Division Standings
Name Points
1. DAVID REAULT 1323
2. HEATH WAGNER 1322
3. MARK MODRAK 1320
4. ERHARDT TULGESTKA 1302
5. SCOTT DOBSON 1296
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Mississippi Division Standings
Name Points
1. BUZZ GALLO 487
2. ADAM SHIRLEY 481
3. JOEL BARBER 479
4. TIM FOX 464
5. HEATH GILMORE 464
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Mountain Division Standings
Name Points
1. H C SUMPTER 472
2. PAUL LEWIS 467
3. JACK POINDEXTER 466
4. JOE RUCKER 464
5. ADAM WAGNER 462
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Music City Division Standings
Name Points
1. NOEL SMITH 492
2. RODNEY CLAWSON 491
3. SCOTT LEFEVERS 486
4. THOMAS O'BRYANT 477
5. JOHN HOPKINS 472
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

North Carolina Division Standings
Name Points
1. ROB DIGH 486
2. CHRIS MARSHALL 477
3. MATT AREY 475
4. TODD WALTERS 475
5. WES LEWIS 470
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Northeast Division Standings
Name Points
1. BRIAN BYLOTAS 1335
2. JAMIE HARTMAN 1305
3. JOE A. ZOMBEK II 1212
4. TED OMAN 1184
5. KEVIN BISHOP 1171
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Okie Division Standings
Name Points
1. CHRIS MCCALL 491
2. DAVID YOUNGBLOOD 478
3. WALTER ANDRIES 466
4. BOB BARKER 465
5. JEFF DOBSON 464
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Ozark Division Standings
Name Points
1. SHAWN (LOTHAR) KOWAL 492
2. JAY HULSEY 491
3. MARCUS SYKORA 481
4. STEVE RUFF 479
5. JAMES DILL 475
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Piedmont Division Standings
Name Points
1. MAURICE FREEZE 250
2. DAVID FARRINGTON 249
3. TODD GIBSON 248
4. CHRIS BALDWIN 247
5. CHAD POTEAT 246
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Savannah River Division Standings
Name Points
1. RANDY CHILDERS 735
2. TODD GOADE 718
3. BROCK TAYLOR 703
4. BRIAN TIDWELL 691
5. BRAD BENFIELD 690
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Shenandoah Division Standings
Name Points
1. CHRIS DILLOW 250
2. BRANDON REYNOLDS 249
3. KEITH GOLDBERG 249
4. FRANK IPPOLITI 247
5. MATT KLUENDER 246
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

South Carolina Division Standings
Name Points
1. LEX COSTAS 250
2. KYLE GIELLA 249
3. KEN ELLIS 248
4. RON BROWN 247
5. ANTHONY COLACURCIO 246
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

No associated standings for Lake Lanier Regional

WALMART BASS FISHING LEAGUE

Volunteer Division Standings
Name Points
1. LARRY NEAL 487
2. BRIAN HAZEL 484
3. TRAVIS LILLY 479
4. BURTON BRYAN 466
5. JOE LEE 466
FULL STANDINGS

WALMART BASS FISHING LEAGUE

No associated standings for Lake Texoma Regional